Dondurma çeşitlerimiz
Pasta çeşitlerimiz
Tatlı çeşitlerimiz
Kurumsal | Cazgır Tarihçe

Kurtuluş savaşı yıllarında, Arnavutluk'tan İstanbul'a çocuk yaşta akrabalarının yanına gelip yerleşen Maksut Bey, İstanbul Mısır Çarşısında amcasının dondurmacı dükkanında ilk meslek tecrübesiyle tanışmıştır. Sokak aralarında sırtında taşıdığı kovalarla ve 4 tekerlekli araba ile dondurma satışı yapmıştır. O zamanlarda Kabataş kıyılarında kayık yarışları ve kayık gezintileri düzenlenirdi. O gezintilerde kayıktan kayığa “Vişnelide kaymaklıda dondurmam, parasını vermeden tattırmam”  nameleriyle dondurma satmıştır.

1934 yılında soyadı kanunda, yaptığı işi dolayısıyla DONDURMACI soyadını almıştır. İstanbul da çocukluk ve gençlik yılları dondurmacılıkla geçen, evlendikten bir süre sonra İstanbul da baş gösteren kıtlık ve ekonomik durgunluk yüzünden ailesi ile  Uzunköprü ye yerleşen Maksut DONDURMACI, bu günkü haliyle sevilen o  lezzetli dövme dondurmasını imal etmeye devam etmiş, dondurmasını sadece meslek değil  hem de bir marka haline getirmiştir. Kendine has olarak üretiği  mis gibi  kokan Kavunlu dondurması da  ayrı bir önem taşır.

Maksut Dondurmacı’nın çocukluk yıllarında güreşe olan ilgisi, gençlik yıllarında daha da artmış, askere gitmesiyle orada güreş yapma fırsatı bulmuştur. Bu güreşe olan  ilgisi zamanla Cazgırlık yapmasına varan sürecin başlangıcını  hazırlamıştır.  Bu sevginin artarak devam etmesi kuşkusuz eşinin memleketi olan Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine yerleşmesindendir. Bilindiği gibi güreş müsabakalarının Türkiye genelinde en yoğun şekliyle yaşandığı yer Edirne Tarihi Kırkpınar Er Meydanıdır. Maksut Dondurmacı’da Kırkpınar  tarihine ismini yazdıran 1952,1954, 1956, 1959,1960 yıllarının Başpehlivanı İbrahim Karabacak ve bunun yanında daha nicelerini güreştirmiş  ve ayrıca o tarihlerde her yıl düzenlenen Uzunköprü Millet Gücü Spor kulübü  yararına düzenlenen müsabakalarda Cazgırlık görevini en iyi şekliyle yerine getirip, bu güne değin namının anılmasına vesile olmuştur.

Cazgır lakabıyla anılmaya başlayan Maksut Dondurmacı, Uzunköprü ve çevresinde de rağbet gören bu özel dövme dondurmasının  kıvam ve lezzeti koruyabilmek için yıllarca bizzat kendisi imal etmiştir. İlk zamanlarda seyyar olarak dondurma satmasına karşın gelişen Uzunköprü ile şuan ki yeri olan yerde küçük bir baraka olarak satışına devam etmiştir. Oğlu Ömer'i yanına alan Cazgır Maksut, ona dondurmasının yapımını ve sırrını öğreterek devamını  sağladı. Bir yandan TC. Ziraat Bankasında memur olarak görev yapan, bir yandan da baba mesleği olan dondurmacılığa devam eden oğlu Ömer Dondurmacı, kendi becerilerine dayalı, geleneksel yöntemi bozmadan üretim yapan  soğutma makinasını da imal ederek makina ile üretimini başarmıştır. Çok geçmeden bankadan istifa edip tam anlamıyla baba mesleğini sürdürme kararını vermiş ve bu günlere gelmesini sağlamıştır.

Halen, Tarihi Cazgır Dondurma dükkanında 23 Nisan’da çocuk bayramıyla başlayan, Eylül ayının ilk haftasıyla beraber dondurma satışını kapatıp tatile başlayan bu macera  son yıllarda, kendini işine adamış Ömer Dondurmacı ve çocukları Hasan ve Maksut ile birlikte tatil anlayışını bırakıp, üretime mevsimin uygun ürünlerini üretmeye başlayarak, yılın her mevsiminde halkımıza Cazgır ürünleriyle hizmet vermeye devam etmektedirler. 4 mevsim dondurma sloganıyla da tüm Cazgır Dondurma severlerin beklentilerini karşılamak üzere çalışmaktadır.

Cazgır Dondurma, bütün aile fertlerinin ve çalışanlarının özveri ile çalışması sonucu bugünlere getirilen geleneksel DÖVME  DONDURMA geleneğini devam ettirirken, diğer iş kolları PEYNİR HELVASI, PASTA VE KURUPASTA, SÜTLÜ TATLILAR üretimi ile  ürün yelpazesine yeni mamullerini eklemeye devam edecektir. YENİ ŞUBE ÇEVRE YOLUNDA HİZMETE GİRMİşTİR... 

MEşHUR DÖVME DONDURMA CAZGIR'DA  ismiyle kuşaklar boyu süren lezzet serüvenini şimdi CAZGIR DONDURMA ve GIDA SANAYİ İTH. İHR. TİC. LTD. şTİ. adı altında 3. Kuşak olarak torunları, babalarının da birlikteliği ile devam ettirmektedirler.

Cazgır Dondurma, çağdaş teknoloji ile müşterilerine en iyi, en kaliteli ve yüzyıllık güvene dayalı hizmet vermenin gururunu taşıyan bir firma olarak en kısa zamanda bütün ürünlerini daha geniş piyasalara sunmak üzere çalışmalarını devam ettirmektedir.

Başarılarla dolu geçmişinin onurunu taşıyan Ömer Dondurmacı ve ailesi Cazgır Dondurma ve Gıda Sanayi Tic. Ltd. şti. olarak  atılımlarını sürdürmekte ve halkımızın damak zevkini karşılamaya devam etmektedir.

CAZGIR | Cazgır Dondurma, Pasta, Tatlı - 1934 Yılından Günümüze Geleneksel Lezzet Harmanı, cazgır dondurma, cazgır pasta, cazgır tatlı, yaş pastalar, doğum günü pastaları, pastane, profiterol, peynir helvası, dondurmalar, pastalar, tatlılar, çikolatalı, çilekli, vanilyalı, karamelli, muzlu, meyvalı, sütlü tatlılar, edirne, uzunköprü
web tasarım